THE TURKISH FOUNDATION FOR UNDERWATER ARCHAEOLOGY

introduce the archaeological riches of Turkey and its seas to the world public and scientific institutions.

 • Measuring and Protecting of World Oceans and Waters
 • 18th International Kemer Underwater Days
 • III. PROTECTION OF UNDERWATER CULTURAL HERITAGE INSTRUCTOR TRAINING PROGRAM
 • Call For Papers International Symposium on Historical Approach for Measuring and Protecting of World Oceans and Waters
 • INTERNATIONAL SYMPOSIUM ON HISTORICAL APPROACH FOR MEASURING AND PROTECTING OF WORLD OCEANS AND WATERS
 • Monaco Exhibition. Media Video Clip and Press
 • CMAS World Confederation of Underwater Activities Scientific Committee Meeting 15-18 MAy 2019 Kemer - Antalya - Turkey
 • Exposition “Cartes Marines Historiques et Mediterranee
 • Black Sea Archaeology Studies Recent Developments
 • 10th International Symposium on Underwater Research
  10th International Symposium on Underwater Research
 • ANTALYA KIYILARI ARKEOLOJİK SUALTI ARAŞTIRMALARI 2013
  ANTALYA KIYILARI ARKEOLOJİK SUALTI ARAŞTIRMALARI 2013
 • UNESCO Underwater Archaeology Unitwin Network 1st Meeting
  UNESCO Underwater Archaeology 
Unitwin Network 1st Meeting
 • Tahlisiye Sandalı İnceleme ve Araştırma Projesi
  Tahlisiye Sandalı İnceleme ve Araştırma Projesi
 • Kültür Bakanlığı yazısı Mayıs 2012
  Kültür Bakanlığı yazısı
Mayıs 2012
 • Piri Reis'in Kanuni'ye Sunulan Kitab-ı Bahriye'si
  Piri Reis'in Kanuni'ye 
Sunulan Kitab-ı Bahriye'si
 • Patara Limanı Raporu
  Patara Limanı
Raporu
 • Anküsam Sualtı Arkeolojisi Sertifika Programı.
  Anküsam Sualtı
Arkeolojisi Sertifika Programı.
 • Türkiye Batık Envanteri Projesi
  Türkiye Batık
Envanteri Projesi
 • SBT 2007
  SBT 2007
 • Gelidonya kazısının 50'inci yılı
  Gelidonya kazısının 50'inci yılı
 • The Erkut Arcak Endowed Graduate Fellowship
  The Erkut Arcak Endowed 
Graduate Fellowship
 • Caddebostan Balıkadamlar Kulübü ‘Marmara Uluslararası Sualtı Görüntüleme Festivali 2004’e destek sağlanmıştır.
  Caddebostan Balıkadamlar Kulübü ‘Marmara Uluslararası Sualtı Görüntüleme Festivali 2004’e destek sağlanmıştır.
 • İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Sualtı Teknolojisi program Başkanı Prof.Dr. Nergis Günsenin tarafından yürütülen Marmara Adası Çamaltı Burnu 1 Batığı projesine 2001-2002-2003 kazı sezonlarında destek sağlanmıştır.
  İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Sualtı Teknolojisi program Başkanı Prof.Dr. Nergis Günsenin tarafından yürütülen Marmara Adası Çamaltı Burnu 1 Batığı projesine 2001-2002-2003 kazı sezonlarında destek sağlanmıştır.
 • Bodrum – Turgutreis’te bir “Sualtı ile Tanışma” etkinliği gerçekleştirildi.
  Bodrum – Turgutreis’te bir “Sualtı ile Tanışma” etkinliği gerçekleştirildi.
 • Kandıra Karadeniz Sualtı Araştırma Projesinin 2004 senesi çalışmalarına destek sağlanmıştır.
  Kandıra Karadeniz Sualtı Araştırma Projesinin 2004 senesi çalışmalarına destek sağlanmıştır.
 • 2002 senesinde Alexandretta Yüzey Araştırması Projesi’ne destek sağlanmıştır.
  2002 senesinde Alexandretta Yüzey Araştırması Projesi’ne destek sağlanmıştır.
 • Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü
  Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü
 • Türkiye’de gerçekleştirilecek olan sualtı arkeolojik kazı ve araştırmalarında, Kültür ve Turizm Bakanlığı adına temsilci olarak yetiştirilmek üzere ANKÜSAM tarafından, Bakanlık personeline verilen Sualtı Arkeolojisi Eğitimi Sertifika programına 30.000,00-TL tutarında sponsorluk desteği sağlanmış ve 2011 döneminde 30 personel sertifikalarını almışlardır.
  Türkiye’de gerçekleştirilecek olan sualtı arkeolojik kazı ve araştırmalarında, Kültür ve Turizm Bakanlığı adına temsilci olarak yetiştirilmek üzere ANKÜSAM tarafından, Bakanlık personeline verilen Sualtı Arkeolojisi Eğitimi Sertifika programına 30.000,00-TL tutarında sponsorluk desteği sağlanmış ve 2011 döneminde 30 personel sertifikalarını almışlardır.
 • Prof Dr. Havva İşkan tarafından 1988 senesinden beri kazı ve restorasyon çalışmaları yapılan Patara bölgesinde, Antik Patara Limanı’nın araştırılmasına, kurtarılmasına yönelik ve ileriki dönemlerde yapılacak çalışmalara temel oluşturacak araştırmanın yapılması için Doç.Dr.Harun Özdaş’a 6.000,00-TL tutarında destek sağlanmıştır.
  Prof Dr. Havva İşkan tarafından 1988 senesinden beri kazı ve restorasyon çalışmaları yapılan Patara bölgesinde, Antik Patara Limanı’nın araştırılmasına, kurtarılmasına yönelik ve ileriki dönemlerde yapılacak çalışmalara temel oluşturacak araştırmanın yapılması için Doç.Dr.Harun Özdaş’a 6.000,00-TL tutarında destek sağlanmıştır.
 • Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezinin (ANKÜSAM) Faaliyetleri çerçevesinde, deneysel arkeoloji çalışmaları kapsamında yürütülen en son proje “Kiklad Tekneleri Canlandırma Projesi” ismini taşımaktadır. Bu proje çerçevesinde inşa edilen teknelerin yapımı ve modellemesi tamamen ANKÜSAM’ın bilimsel sorumluluğunda ve Ankara Üniversitesinin maddi desteğiyle gerçekleştirilmiş, Projenin son aşamasını oluşturan Urla’dan Sakız adasına gerçekleştirilecek seyahate, Vakfımız sponsor olmuştur ve seyahat 2012 yılının bahar aylarında gerçekleştirilecektir.
  Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezinin (ANKÜSAM) Faaliyetleri çerçevesinde, deneysel arkeoloji çalışmaları kapsamında yürütülen en son proje “Kiklad Tekneleri Canlandırma Projesi” ismini taşımaktadır. Bu proje çerçevesinde inşa edilen teknelerin yapımı ve modellemesi tamamen ANKÜSAM’ın bilimsel sorumluluğunda ve Ankara Üniversitesinin maddi desteğiyle gerçekleştirilmiş, Projenin son aşamasını oluşturan Urla’dan Sakız adasına gerçekleştirilecek seyahate, Vakfımız sponsor olmuştur ve seyahat 2012 yılının bahar aylarında gerçekleştirilecektir.
 • Genç yaşta yaşamını yitiren Texas A&M Üniversitesi Nautical Archaeology Programı doktora öğrencisi Erkut Arcak anısına, Texas A&M Üniversitesi’nde sualtı arkeologu yetiştirmek için oluşturulan burs fonuna destek sağlanmıştır.
  Genç yaşta yaşamını yitiren Texas A&M Üniversitesi Nautical Archaeology Programı doktora öğrencisi Erkut Arcak anısına, Texas A&M Üniversitesi’nde sualtı arkeologu yetiştirmek için oluşturulan burs fonuna destek sağlanmıştır.
 • İstanbul Üniversitesi Taşınabilir Kültür Varlıklarının Koruma ve Onarım Dalı’nda Yüksek Lisans yapan ve aynı zamanda INA Bodrum’da çalışan bir öğrenciye 2011-2012 Eğitim dönemi bursu verilmiştir.
  İstanbul Üniversitesi Taşınabilir Kültür Varlıklarının Koruma ve Onarım Dalı’nda Yüksek Lisans yapan ve aynı zamanda INA Bodrum’da çalışan bir öğrenciye 2011-2012 Eğitim dönemi bursu verilmiştir.

TINA MARITIME ARCHAEOLOGY
PERIODICALL 12

OBJECTIVES :

To introduce the archaeological riches of Turkey and its seas to the world public and scientific institutions.  Organizing artistic activities and meetings such as conferences, panels, seminars, open forums, symposiums, courses, fairs, exhibitions, festivals, group survey tours, publications both abroad and at home to meet this objective.

To provide and help provide support to scientific institutions, museums, universities that will conduct research, excavation, conservation and exhibitions with permission from and under the surveillance of the Turkish Ministry of Culture.

To conduct underwater research and excavations in our territorial waters with scientific methods using modern technological facilities with permission from and under the surveillance of the Turkish Ministry of Culture.  

To determine the location of our underwater archaeological treasures and notify the relevant authorities to ensure their protection.

To cooperate with museums and institutions already active in this area and provide support for them.

To enable the increase of such museums and cultural activities and take the necessary steps for new initiatives.

To take or help take precautions against the rapidly increasing underwater pollution in our seas and to cooperate on this issue with other institutions.

To develop educational institutions active in the objectives and activity areas of the foundation and give scholarships to students who want to train in this area.

Sponsorships

TINA TURK Corporate Info.

Links

PUBLICATIONS

Türkçe

Periodical